1 decembrie, Ziua Nationala a Romaniei, ziua tuturor romanilor !

1 DECEMBRIE, ZIUA NATIONALA A ROMANIEI, ZIUA TUTUROR ROMANILOR!

18   -  25  noiembrie 2016

ARGUMENT:

Ziua Nationala a Romaniei, aniversata in data de 1 Decembrie,  este moment de readucere in memoria colectiva a luptei de veacuri a romanilor pentru unitatea si integritatea nationala. Poporul român a valorificat conjunctura internaţională creată în urma primului război mondial şi a ştiut să se afirme în contextul mişcării de eliberare a popoarelor şi al victoriei principiului naţionalităţilor în Europa. 1 Decembrie este Ziua Naţională a României, dar și a noastră, a tuturor românilor. Ființa noastră este încărcată de sacrificiul depus de strămoșii noștri pentru a-și apăra țara. Noi suntem datori țării în care ne-am născut și este timpul să învățăm să o prețuim la adevărata ei valoare.

SCOPUL:

• dezvoltarea şi consolidarea si manifestarea sentimentului patriotic;
  • îmbogăţirea cunoştinţelor istorice;
  • intelegerea faptului că Marea Unire din 1918 a fost şi  este unul dintre momentele cele mai importante pentru poporul nostru;
  • stimularea expresivităţii prin interpretarea de poezii  si cantece  si exprimarea imaginatiei creatoare prin  desene, postere si insigne aniversare si eseuri;

OBIECTIVE :

• să cunoască importanţa istorică a zilei de 1 DECEMBRIE, mai ales pentru noi, ardelenii;
  • să caute la biblioteca scolara si pe internet informatii care oglindesc acest mare eveniment;
  • să memoreze poezii dedicate ZILEI de 1 DECEMBRIE,
  • să înveţe cântece specifice;
  • să manifeste imaginatia creatoare privind evenimentul aniversat în desene, pictură, postere , in confectionarea de insigne aniversare  si stegulete;
  • să participe cu dragoste şi interes la activităţile propuse.

GRUP ȚINTĂ:

• elevii clasei a III-A
  • parinti,

LOCUL DE DESFĂȘURARE:  Scoala Gimnaziala ,,Liviu Rebreanu,, Comănesti

PERIOADA DE DESFĂȘURARE: 22-25 noiembrie 2016

RESURSE MATERIALE:

• internet;
  • cărţi de istorie şi literatură din biblioteca scolara;
  • imagini ;
  • aparat foto;
  • steguleţe/ ecusoane
  • poezii, cântece;
  • hărţi;
  • demicarton, stampile pt insigne aniversare, lipici, ace de siguranta,et

RESURSE UMANE:

• elevi
  • parinti
  • profesori
  • comunitatea locala

SURSE DE FINANTARE : autofinantare

FACTORI IMPLICATI :

• scoala ;
  • comunitarea locala ;

REZULTATE ASTEPTATE :

• implicarea activa a  elevilor  in procesul de initiere si derulare a proiectului ;
  • manifestarea sentimentului de dragoste de tara  si a simtamintelor patriotice  de catre participantii directi si indirecti ;

MODALITATI DE MONITORIZARE SI EVALUARE :

• expozitie de postere si stegulete ;
  • imagini surprinse in timpul derularii activitatilor
  • diseminarea pe site-ul şcolii;

PRODUSE ALE PROIECTULUI :

• ecusoane aniversare ;
  • stegulete ;
  • desene ;
  • postere

MODALITATI DE REALIZARE :    recital de poezie si cantece

IMPACTUL PROIECTULUI :

• se doreste intarirea colaborarii dintre şcoală  si familie ;
  • se doreste a fi unul pozitiv pentru toti factorii implicati in prezentul proiect.

PROGRAM  ACTIVITĂȚI

Nr.crt.

ACTIVITATEA

LOC DE

DESFĂŞURARE

PERIOADA

1.

Pregătirea activităților, stabilirea planului de desfășurare a evenimentelor cu ocazia Zilei Naționale a Romaniei. Repetarea poeziilor și a cântecelor pentru serbarea scolara.

19-24 noiembrie

2.

Realizarea de postere de prezentare a zonelor geografice ale României

-România,ţara mea!-Strămoşii noştri

Limba română

25 noiembrie 2016

3.

Confectionarea de insigne aniversare si stegulete pentru marcarea evenimentului

Expozitie de postere ,, Marea Unire’’ realizata de elevii clasei a III-a A

AVAP

Sala de clasa

25 nov. 2016

Activitate pe echipe

,,Limba noastră,,-Colaj de cântece patriotice,interpretat de elevii clasei.

Surprinderea momentelor importante din activitate cu ajutorul aparatelor foto și împărtășirea lor prin postarea acestora pe Site-ul școlii.

25 nov 2016

1 DECEMBRIE,
ZIUA NATIONALA A ROMANIEI,
ZIUA TUTUROR ROMANILOR !  ,,

Educaţia patriotică, trebuie sa fie pentru fiecare dascăl,o prioritate şi o obligaţie morală.Ea se realizează atât prin valorificarea conţinutului educativ al lecţiilor,cât şi prin activităţi extracurriculare cu conţinut şi obiective specifice acestora.
Cunoaşterea trecutului nostru istoric,tradiţiile şi obiceiurile specifice poporului român,încep din familie şi se conturează cu sprijinul şcolii şi al comunitătii locale,în care vieţuim.
1 Decembrie,zi sfântă penru neamul românesc,a fost marcată prin derularea unui proiect educaţional şi de elevii clasei a III-a A,cu sprijinul Centrului de Documentare ,,Jules Verne,,din şcoala noastră şi cu implicarea Comiteului de părinţi .
Activitatea desfăşurată pe echipe ,s-a bucurat de aprecieri unanime ,producând reale emoţii în rândul celor implicaţi.

ANUL ȘCOLAR

Initiator proiect,